جستجو کن

    • 16+ سال
    • 12-15 سال
    • 2-11 سال
    • 0-23 ماه

معرفی گوانجو

نام گوانجو برای هرکسی تداعیکنندهی یک مفهوم است. ورزشدوستان تا نام گوانجو را میشنوند، بیاختیار یاد بازیهای آسیایی گوانجو میافتند و برای فعالان عرصهی صنعت و تجارت، نام گوانجو تداعیکنندهی یکی از قطبهای تجاری چین است.

همهی آنچه در مورد گوانجو گفته شد، صحیح است اما اینها عواملی نیستند که گردشگران را به سمت گوانجو میکشاند. گوانجو به سبزهزارها و گلهای زیبایش مشهور است و به همین خاطر به آن شهر گلها میگویند. گوانجو شهری است که با وجود مدرن بودن، سنتهای قدیمی خود را نیز حفظ کرده است؛ به طوری که در یک سو خیابانها و مراکز خرید شیک و ساختمانهای مدرن سر به فلک کشیده را میبینید و از سوی دیگر، معابد زیبایی که قرنها قدمت دارند. اما همهی زیباییهای گوانجو یک طرف، زیباییها و تفریحات آبی آن در طرف دیگر. بهترین تفریح شبانه در گوانجو، قایقسواری در آبهای رودخانهی زیبای پرل (Pearl)  است.

 

اخبار و اطلاعات

آب و هوا

آب و هوای گوانجو در تمام طول سال، گرم و مرطوب است؛ به طوری که نمیتوان چهار فصل آن را از یکدیگر تشخیص داد. بارانهای موسمی تقریبا در تمام سال وجود دارد. گوانجو تابستانهای داغ و زمستانهای نسبتا گرمی با بارش اندک برف دارد. بهترین زمان برای سفر به گوانجو، ماههای سپتامبر (مهر) تا دسامبر (آذر) است.

 

غذاها

دیم سام (Dim Sum)

 دیم سام، بقچههای کوچک غذایی است که داخل آنها را با گوشت، قارچ و ادویهجات پُر میکنند. این غذا یکی از مشهورترین غذاهای گوانجو و همچنین چین است. اگر به این شهر سفر کردید، حتما این غذا را امتحان کنید. دیم سام معمولا با چای سرو میشود.

رول برنجی یا چانگ فن (Chang Fen)

این رولها با گوشت (معمولا میگو) پُر و سپس بخارپز میشوند و برای این که خوش طعم شوند، با سس سویا سرو میشوند. این غذا یکی از غذاهای محبوب کانتونی (نام قبلی گوانجو) است.

بای کای جی (Bai qie ji)یا مرغ قطعه قطعه شده

مرغ قطعه قطعه شده، غذایی کاملا ساده اما تازه است. مرغ به مدت پانزده دقیقه به صورت خالص و بدون هیچگونه ادویه و مواد افزودنی، آبپز میشود. پس از پخته شدن، روغن بادام، زنجبیل و پیازچه به آن اضافه میشود.

تای یه جی (Tài yé jī) یا مرغ تایه (Taiye)

نام این غذا از نام شهردار گوانجو در سالهای دور گرفته شده که بعد از بازنشستگیاش، این غذا را اختراع کرده است. روش تهیه‌‌ی آن به این صورت است که مرغ را داخل سوپی شور میپزند سپس آن را در معرض دود برگ چای قرار میدهند و سپس آن را به عسل آغشته میکنند.

 

گشت و گذار

برج کانتون (Canton Tower)یا برج گوانجو

برج کانتون، نماد گوانجو محسوب میشود. این برج حدود 600 متر ارتفاع دارد که هنگام غروب به خاطر نورافشانیهای زیبای اطراف آن، بسیار دیدنی است. این برج، زمانی بلندترین برج جهان بوده و همچنین شامل چندین کافیشاپ، رستوران و وسایل بازی بسیار مهیج است.

معبد گوانگسیائو (Guangxiao Temple)

معبد گوانگسیائو یک معبد باستانی، باشکوه و یک عبادتگاه مشهور برای بودائیهاست. این معبد بارها تخریب شده است و آخرین بازسازی آن به اوسط قرن نوزدهم باز میگردد. این معبد در منطقهی یوئکسیو (Yuexiu) واقع شده است.

کلیسای جامع قلب مقدس (Sacred Heart Cathedral)

کلیسای جامع قلب مقدس، بزرگترین کلیسای کاتولیک در چین است که تاریخ ساخت آن به سال 1888 باز میگردد.

موزهی هنر گوانجو (Guangzhou Museum of Art)

این موزهی مدرن که در سال 2000 افتتاح شده، مجموعهای است وسیع از نقاشیهای کلاسیک تا نقاشیهای مدرن. این موزه شامل یازده گالری سرپوشیده و یک باغ مجسمه است. هر ساله، حدود شصت نمایشگاه در این موزه برگزار میشود. موزهی هنر گوانجو در منطقهی یوکسیو (Yuexiu) واقع شده است.

معبد خانوادهی چن (The Chen Family Temple)

این معبد در اواخر قرن نوزدهم توسط خانوادهی چن و زمان سلطهی سلسلهی کینگ (Qing) ساخته شده است. این معبد شامل یک گالری نیز میشود که در آن، صنایع دستی و آثار هنری از قبیل ظروف چینی و نقاشیهای زیبا نمایش داده میشود.

موسسهی جنبش روستائیان (The Peasant Movement Institute)

این موسسه در گذشته، محل آموزش کمونیستها توسط مائو (بنیانگذار جمهوری خلق چین) بوده است. این موسسه شامل یک سالن سخنرانی، خوابگاه دانشآموزان، یک کافه تریا و بخش اداری مخصوص رهبر حزب است. این موسسه در منطقهی یوکسیو (Yuexiu) واقع شده است.

 

جاذبه‌های گردشگری کودکان

پارک کودکان گوانجو (Guangzhou children Park)

پارک کودکان گوانجو، علاوه بر امکانات تفریحی سنتی از قبیل سرسره، تاب و الاکلنگ، امکانات تفریحی مدرن فراوانی را نیز فراهم کرده است. از جملهی این امکانات میتوان به هواپیمای زنبوری شکل قابل کنترل اشاره کرد. این پارک نیز در منطقهی یوکسیو واقع شده و ساعت بازدید از آن از 8:30 صبح تا5:30 عصر است.

 

زبان

بیشتر افراد محلی به زبان کانتونی (زبان محلی گوانجو) صحبت میکنند اما زبان ماندارین (زبان رسمی چین) نیز در این شهر، صحبت میشود.

 

واحد پولی

واحد پول کشور چین، یوآن است.

 

تفریحات شبانه

بهترین تفریح شبانه در گوانجو، سوار شدن بر کشتی تفریحی در رودخانهی زیبای پرل (Pearl) است. هنگامی که سوار بر کشتی هستید، میتوانید زیباییهای این رودخانه و شهر گوانجو را بهتر ببینید. برج کانتون زیر نورپردازیهای رنگارنگ، بهترین منظرهای است که میتوانید در شب ببینید.

 

رستوران ها

رستوران سلطان (Sultan)

در این رستوران، وعدههای غذایی صبحانهی دیرهنگام، ناهار، شام و شام دیرهنگام و انواع غذاهای مدیترانهای، ترکی، کبابی، غذاهای مخصوص گیاهخواران و غذاهای حلال سرو میشود. از امکانات و ویژگیهای این رستوران میتوان به امکان رزرواسیون، تحویل غذا درب منزل یا هتل، دسترسی آسان برای افراد ویلچری و... اشاره کرد. این رستوران در منطقهی هوانشی دانگ (Huanshi Dong) واقع شده است.

رستوران آندالوس (Andalus)

 در این رستوران، غذاهای ترکی و غذاهای حلال سرو میشوند. رستوران آندالوس در قلب شهر گوانجو و در منطقهی یوکسیو (Yuexiu) واقع شده است. روزتان را با قهوهی صبحگاهی این رستوران آغاز و ناهار و شامتان را به دور  از سر و صدا و هیاهوی شهر میل کنید.

 رستوران صبا (Sabaa)

در این رستوران، غذاهای خاورمیانهای، مدیترانهای، مصری و انواع غذاهای حلال سرو میشود. وعدههای غذایی که در این رستوران ارائه میشوند عبارتند از: ناهار و شام. رستوران صبا برای دورهمیهای خانوادگی و مهمانیهای بزرگ، بسیار مناسب است. این رستوران در منطقهی هوانشی ژونگ (Huanshi Zhong) واقع شده است.

رستوران ترکی بسفورس (Bosphorus)

در این رستوران، انواع غذاهای مدیترانهای، ترکی، غذاهای مخصوص گیاهخوران و غذاهای حلال طبخ میشوند. در رستوران بسفورس، وعدههای غذایی صبحانه، صبحانهی دیرهنگام، ناهار، شام و شام دیرهنگام سرو میشوند. رستوران بسفورس در منطقهی هوانشی ژونگ واقع شده و برای دور همیهای خانوادگی، قرارهای کاری و مهمانیهای بزرگ، مناسب است.

رستوران ترکی چای هانا (Chay Hana)

 در این رستوران، وعدههای غذایی صبحانه، صبحانهی دیرهنگام، ناهار و شام و انواع غذاهای مدیترانهای، کبابی، اروپایی، ترکی، غذاهای مخصوص گیاهخواران و غذاهای حلال سرو میشوند. رستوران ترکی چای هانا در منطقهی زینگ شنگ (XingSheng) واقع شده است.

 

مراکز خرید

مرکز خرید گرند ویو (Grandview Mall)

در این مرکز خرید علاوه بر فروشگاهها، امکانات تفریحی، رستوران، نمایشگاه و... نیز وجود دارد. گرند ویو، بزرگترین مرکز خرید آسیا و پنجمین مرکز خرید بزرگ جهان است که در منطقهی تیان هی (Tianhe) واقع شده و از ساعت 10 صبح تا 10 شب باز است.

مرکز خرید چاینا پلازا (China Plaza)

شهرت چاینا پلازا به خاطر خرید، رستورانها و امکانات تفریحیاش است. طبقهی اول این مرکز خرید، اختصاص دارد به برندهای مشهور چین. در طبقهی دوم، برندهای مشهور بینالمللی عرضه میشوند. طبقهی سوم مشهور است به دنیای مد و طبقهی چهارم به خاطر عرضهی محصولات الکترونیکیاش معروف شده است. در این مرکز خرید، سالن تئاتر و مرکز تناسب اندام نیز وجود دارد. چاینا پلازا در منطقهی یوکسیو (Yuexiu) واقع شده و ساعت کار آن از ساعت 10 صبح تا 10 شب است.

فشن تیانهی (Fashion Tianhe)

فشن تیانهی، یک مرکز خرید زیرزمینی بسیار بزرگ است که در طبقهی زیرین استادیوم تیانهی در قلب مرکز تجاری تیانهی واقع شده است و در آن، فروشگاههای مختلف به خصوص فروشگاههای پوشاک، رستورانها، کافهها و غیره وجود دارند. این مرکز خرید، دسترسی خوبی به مترو و اتوبوسهای تندرو نیز دارد. ساعت کاری این مرکز خرید از ساعت 10 صبح تا 10 شب است.

تی مال (Tee Mall)

تی مال یک مرکز خرید بسیار پیشرفته و سطح بالاست که یکی از مهمترین مراکز خرید چین نیز به شمار میرود. در این مرکز خرید، مغازهها، رستورانها و امکانات تفریحی و کاری وجود دارد و بیش از 300 برند مشهور در آنجا عرضه میشود. تی مال در منطقهی تیان هی واقع شده و ساعت کاری آن از ساعت 10 صبح تا 10  شب است.

تایکوی هوی (TaiKoo Hui)

تایکو هوی در قلب مرکز اقتصادی تیانهی و در یک مجتمع بسیار بزرگ واقع شده است. در این مجتمع، یک مرکز خرید بسیار بزرگ، دو ساختمان اداری بسیار شیک و یک مرکز هنری وجود دارد. در تایکوی هوی، بیش از 180 برند بینالمللی، لباسهای بسیار شیک، لوازم خانگی و غذاهای بسیار لذیذ، عرضه میشوند. این مرکز خرید نیز در منطقهی تیانهی واقع شده و ساعت کاری آن از ساعت 10 صبح تا 10 شب است.

 

مناظر طبیعی

پارک بائومو (Baomo Park)

این پارک در سالهای پایانی سلسلهی کینگ (Qing) احداث شده است. این پارک وسیع شامل باغها، کوهها، تپهها و ساختمانها و همچنین مجسمهی کنفوسیوس است. هر چند در این پارک، رستورانهای بسیار خوبی وجود دارد اما بسیاری از افراد ترجیح میدهند از فضای دل انگیز داخل پارک استفاده کنند که برای پیک نیک بسیار ایده آل است.

جزیرهی شامیان (Shamin Island)

شامیان، جزیرهای کوچک است که وسط رودخانهی پرل (Pearl) واقع شده است؛ جایی که بسیاری از افراد برای گذراندن یک بعدازظهر ساکت و آرام به آنجا میروند. در این جزیره، آثار دوران استعمار اروپاییان در ساختمانها و بلوارها به چشم میخورد. عمر برخی از درختها به بیش از 180 سال نیز میرسد. در این جزیره، کافهها و رستورانهای بسیار خوب، یک کلیسای پروتستان و یک کلیسای کاتولیک وجود دارد.

باغ ارکیده (Orchid Garden)

این باغ به مثابهی یک پناهگاه امن و ارام در دل یک شهر شلوغ و پر هیاهوست که سه گلخانه و  بیش از 200 گونهی مختلف ارکیده را در خود جای داده است. در این باغ، برکههای زیبا، مجسمهها و چایخانههای سنتی چینی را میبینید. باغ ارکیده همچنین شامل پیچکها، سبزیجات، گلهای کمیاب و بامبوهای بینظیری نیز هست. این باغ در منطقهی یوکسیو (Yuexiu) واقع شده است.

بایان شان (Baiyun Shan) معروف به کوهستان ابر سفید ( White Cloud Mountain)

برای رفتن به بالای این کوهستان میتوانید از تله کابین استفاده کنید. کوهستان ابر سفید در شمال گوانجو واقع شده و دور تا دور آن را مناطق شهری احاطه کرده است. وسعت این کوهستان، 28 کیلومتر مربع و دارای 30 قله است. در بالای این کوهستان میتوانید چشماندازهای خوبی نسبت به شهر و رودخانهی مشهور پرل (Pearl) داشته باشید.

باغوحش گوانجو

اگر میخواهید پانداها و حیوانات دیگر را ببینید، باغوحش گوانگجو جایی است که در آن به خواستهی خودتان میرسید. در باغوحش گوانجو بیش از 2000 حیوان وجود دارد. این باغوحش که در منطقهی پانیو (Panyu) واقع شده است،  430000 متر مربع وسعت دارد و بزرگترین باغوحش جنوب چین به شمار میرود.

 

ساعت

 

+08:00 GMT

ساعت رسمی کشور چین در شش ماههی اول سال از ساعت رسمی ایران، پنج ساعت و نیم و در شش ماههی دوم، چهار ساعت و نیم جلوتر است.

 

 

Hui Jin Inn Suites is located in Huadu in the region of Guangdong, just 9.7 km from Huadu People's Park. The hotel has a playground and sun terrace, and guests can enjoy a meal at the restaurant.Every room is fitted with a flat-screen TV. Enjoy a cup..
Located in Guangzhou (Yuexiu), Hui Tong Villa is within a 10-minute drive of Liurong Temple and The Western Han Museum of the Nanyue King Mausoleum. This villa is 1 mi (1.5 km) from Guangxiao Temple and 1.1 mi (1.7 km) from Huaisheng Mosque.
Located in Foshan (Nanhai), Hyatt Place Foshan Lishui is within the vicinity of Xiguan House of Longjin and Guangdong Folk Art Museum. This hotel is within the vicinity of Lychee Bay Park and Liuhua Exhibition Center.
Property Location With a stay at Ibis Guangzhou Yuexiu Park in Guangzhou (Yuexiu), you'll be minutes from The Western Han Museum of the Nanyue King Mausoleum and Yuexiu Park. This hotel is within close proximity of Five Rams Statue and Wuyang Sculpture.Rooms..
Located in Guangzhou, 600 m from Yuexiu Park, Ibis Hotel Guangzhou Yuexiu Park Metro Station features a restaurant, bar and free WiFi throughout the property.Every room at this hotel is air conditioned and is equipped with a flat-screen TV. You will find..
With a stay at ICE FLOWER HOTEL in Guangzhou (Tianhe), you'll be minutes from Tianhe Stadium and close to CITIC Plaza. This hotel is within close proximity of Taikoo Hui and Guangzhou Zoo.
Property Location With a stay at Ice Flower Hotel - Guangzhou in Guangzhou (Tianhe), you'll be within a 15-minute drive of Yuexiu Park and Tianhe Stadium. This hotel is 5.5 mi (8.8
With a stay at Ihouse Executive Apartment Baiyun Branch in Guangzhou (Baiyun), you'll be within a 15-minute drive of Baiyun Mountain and Big Hippo Water World. This aparthotel is 11.7 mi (18.8 km) from Canton Fair Complex and 12.8 mi (20.6 km) from The..
Property Location With a stay at INTO.HO in Guangzhou, you'll be close to Redtory Art and Design Factory and Canton Fair Complex. This hotel is within close proximity of Tianhe Park
Property Location With a stay at Iway Aparment Hotel Pazhou Branch in Guangzhou (Haizhu), you'll be convenient to Pazhou Pagoda and Canton Fair Complex. This apartment is within close proximity of GuangZhou GuoJi HuiZhan ZhongXin and Redtory Guangzhou.Rooms..